K problematiki eseja /

Esej je kot poseben slogovni in jezikovni ter duhovni "preizkus" zaposloval mnogo znanih slovenskih ustvarjalcev, umetnikov, (literarnih) znanstvenikov in kritikov. V devetnajstem stoletju ga razen redkih izjem sicer ni, zato pa je v dvajsetem aktualiziral vse pomembnejše dogodke, ki so se...

Descripción completa

Guardado en:
Detalles Bibliográficos
Autor Principal: Štuhec, Miran. (Autor)
Formato: Capítulo de libro
Lenguaje:Slovenian
Materias:
Ejemplares relacionados:Contenido en: Slavistična revija
Etiquetas: Agregar Etiqueta
Sin Etiquetas, Sea el primero en etiquetar este registro!
Descripción
Sumario:Esej je kot poseben slogovni in jezikovni ter duhovni "preizkus" zaposloval mnogo znanih slovenskih ustvarjalcev, umetnikov, (literarnih) znanstvenikov in kritikov. V devetnajstem stoletju ga razen redkih izjem sicer ni, zato pa je v dvajsetem aktualiziral vse pomembnejše dogodke, ki so se zgodili na književnem, estetskem in kritškem ter narodnostnem področju. To in očiten porast zanimanja za esejistiko po letu 1980 so dovolj velik razlog za ponoven premislek o njegovi poetiki.
Many well-known Slovene writers, artists, (literary) historians, and critics have concerned themselves with the essay as a special stylistic, linguistic, and psychological "challenge". In the nineteenth century there were only rare examples of the essay, whereas in the twentieth century it placed on the agenda all the most important events in the fields of literature, aesthetics, criticism and the nationality question. This and the growth in the interest in essay writing after 1980 are sufficent reasons to engage in a new reflection on its poetics.
Descripción Física:str. [361]-372.
Bibliografía:Viri in literatura: str. 371-372.
Summary.
ISSN:0350-6894