Črna barva v grafiki : magistrsko delo /

Osrednja tema magistrskega dela je črna barva v grafiki, ki je že od začetkov tiska temelj grafičnega izraza. Za boljše razumevanje črne barve smo na začetku preučili, kako barva deluje na človeka ter kako ta barvo zaznava. Barva namreč na vsakega posameznika deluje drugače, saj gre za občutek, ki g...

Popoln opis

Shranjeno v:
Bibliografske podrobnosti
Glavni avtor: Hršak, Tamara, 1992- (Author)
Drugi avtorji: Grajfoner, Samuel. (Thesis advisor)
Format: Thesis Knjiga
Jezik:Slovenian
Izdano: Maribor : [T. Hršak], 2017.
Teme:
Online dostop:https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?id=68459
Oznake: Označite
Brez oznak, prvi označite!
Opis
Izvleček:Osrednja tema magistrskega dela je črna barva v grafiki, ki je že od začetkov tiska temelj grafičnega izraza. Za boljše razumevanje črne barve smo na začetku preučili, kako barva deluje na človeka ter kako ta barvo zaznava. Barva namreč na vsakega posameznika deluje drugače, saj gre za občutek, ki ga zazna oko. V nadaljevanju smo posebej poudarili in obravnavali črno barvo in proučevali njene simbolične pomene in funkcije. V delu nas je zanimala predvsem črna barva v grafiki, ki se je v tej vrsti likovne umetnosti začela uporabljati že pred odkritjem papirja, z odkritjem tiska pa je postala sinonim za grafični postopek. S pojavom modernizma je črna barva dobila nov pomen, postala je izrazno sredstvo. S pojavom avantgard in s prehajanjem iz predmetnega v abstraktno je črna barva prišla v ospredje. Za primer smo predstavili dela in ustvarjanje umetnika Edvarda Muncha, ki je v ospredje postavil črno figuro, Kazimira Malevicha, ki je s svojim črnim kvadratom naredil prelom v umetnosti, ter Pieta Mondriana, ki se je obrnil k čisti abstrakciji in je z geometričnimi oblikami izražal videnje sveta. V magistrskem delu smo obravnavali tudi slovenske umetnike, ki se ukvarjajo s črno barvo, ki je v slovensko umetnost vstopila leta 1980. Na koncu smo izpostavili dva pomembna slovenska umetnika, ki ustvarjata v črni barvi na različnih likovnih področjih. Delo smo zaključili z njuno primerjavo, v kateri smo izpostavili podobnosti in razlike med njima glede ustvarjanja v črni barvi.
The main theme of the Master's thesis is the colour black in printmaking, which has been the foundation of expression in printmaking since the beginning of printing. So as to better understand the colour black, we first studied its effects on people and how we perceive it. Colours effect people differently, as they are a sense perceived by the eye. We further emphasised and discussed the colour black and studied its symbolic meanings and functions. The thesis predominantly focused on the colour black in printmaking, which was used in this art genre even before the invention of paper. When printing was discovered, it became synonymous with printmaking. With the emergence of modernism, the colour black gained a new meaning and became a means of expression. With the emergence of avant-garde movements and the shift from the figural to the abstract, the colour black moved to the forefront. The presented examples include the work and creativity of Edvard Munch, who foregrounded the black figure, Kazimir Malevich, whose Black Square represents a turning point in art, and Piet Mondrian, who turned to pure abstraction and expressed his vision of the world using geometric shapes. The Master's thesis also focused on Slovene artists who deal with the colour black that entered the Slovene art arena in 1980. Finally, we emphasised the work of two important Slovene artists who create using the colour black in various art fields. The thesis concludes with a comparison of these two artists and a focus on the differences and similarities in their use of the colour black.
Opis knjige/članka:Zaključno delo 2. stopnje bolonjskega programa.
Mentor Samuel Grajfoner.
Fizični opis:83 f. : ilustr. ; 31 cm.
Bibliografija:Bibliografija: f. 73-83.
Povzetek ; Abstract.